Hrad Landštejn

Hrad Landštejn

První dochované záznamy o hradě Landštejn pochází ze 13. století, kdy jej postavili zástupci rakouského rodu Zôbingenů. Za dob Přemysl Otakara  I sloužil jako strážní hrad. Střežil nejen zemskou stezku, ale i část hranice mezi českými zeměmi a Rakouskem. Landštejn patří k nejrozsáhlejším románským hradům nejenom v Čechách, ale také ve střední Evropě. Jádro hradu tvoří dvě hranolové věže s mohutnou obvodovou hradbou. Horní část vyšší věže je upravena jako vyhlídková. Z ní se návštěvníkům otevírá pohled na hluboké lesy České Kanady. Součástí hradu je i románský kostel svatého Jana Křtitele.

V minulosti Landštejn často střídal majitele. Ti se však o své panství příliš nestarali. Landštejn proto stále více a více chátral a definitivní zkázu pro něj znamenal rok 1771, kdy po zásahu bleskem zcela vyhořel. Vzhledem k zadluženosti tehndejšího  majitele nebyl zrekonstruován a změnil se proto ve zříceninu. Posledním majitelem Landštejna byl v letech 1923 – 1945 rakouský hraběcí rod Sternbachů. Po válce si Landštejn vyvlastnil svými zákony stát. V roce 1972 začala rozsáhlá rekonstrukce chátrajícího zdiva, která uvedla hrad do nynějšího stavu, aby mohl být roku 1990  zpřístupněn veřejnosti. V současné době Landštejn spravuje Národní památkový ústav.

 

Prohlídky hradu Landštejn

Turistické prohlídky jsou možné vždy od března. V blízkosti hradu se vždy od července pořádají různé dobové kulturní akce (seznam kulturních akcí na aktuální rok).

Detailní informace o hradu Landštejn!

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *