Státní zámek Červená Lhota

Státní zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota pochází z 16. století. Byl postaven na základech staré gotická tvrze ze 14. století. Zámek je proto umístěn na skále. Svůj současný název získává na počátku 17. století. Podle barvy zámku je panství přejmenováno na zámek Červená Lhota (k barvě fasády se váže hned několik pověstí). Během existence zámek několikrát změnil majitele.  V letech 1658–1678 probíhaly na zámku barokní přestavby, které proměnily šlechtické sídlo na letohrádek. Do své současné podoby byl přestavován v průběhu romantické novogotické přestavby (40. – 60. Léta) 19. století a rovněž v průběhu stavební úpravy v renesančním duchu na počátku 20. století. V roce 1945 byl zámek konfiskován na základě Benešových dekretů a následujícího roku byla v zámku umístněna dětská zotavovna. V květnu 1947 byla Červená Lhota přidělena Národní kulturní komisi, která v roce 1949 zámek zpřístupnila veřejnosti. Na základě Benešových dekretů zámek nebude vrácen v restituci jeho původním majitelům.

Zámek Červená Lhota dnes

Jedná se o jeden z nejnavštěvovanějších zámků v jižních Čechách. Součástí zámeckého  areálu je přírodní park. Na návrší v parku stojí starobylá zámecká kaple Nejsvětější Trojice pocházející z 50. let 16. století. Svatyně je funkčním římskokatolickým kostelem s pravidelným pořadem bohoslužeb. Je to oblíbené místo církevních svatebních obřadů. V blízkosti je zámecký rybník a půjčovna lodiček.

Prohlídka zámku vám zabere přibližně 50 minut. Během ní si prohlédnete 16 pokojů z 19. století 20. století. Vstupné pro dospělé je 90,- Kč, pro seniory 70,- Kč a pro děti 50,- Kč.

.