Provaznické a letecké muzeum v Deštné

Provaznické muzeum Deštná

V muzeu na vás čeká 260 exponátů týkajících se provaznictví. Na vlastní oči zde uvidíte staré řemeslné postupy, které se využívaly pro tradiční výrobu provazů, popruhů, rohožek a sítí. Poznáte, jak se vyráběly provazy dříve – pomocí originálních nástrojů a dobových provaznických strojů (pletací stroje, stáčecí stroje pro výrobu šňůrek, zkoušečku pevnosti provazů a tkalcovské stroje). Dozvíte se více o zpracování lnu, síťování, výrobě klubíček na ručních strojích. Zároveň si budete moci prohlédnout, jak pracovali dříve soukeníci a mistři tkalcovského řemesla v dobách, kdy se ještě na pohon strojů nepoužívala elektřina, ale parní pohon.

Letecké muzeum Deštná

Letecké muzeum bylo otevřeno v roce 2008. Věnuje se československé letce, která bojovala za druhé světové války proti Němcům. Zároveň mapuje historii české aviatiky. Ve vstupní hale stojí kopie protiletadlového krytu vytvořeného z pytlů naplněných pískem, kde jsou zavěšeny dobové fotografie. Je zde k vidění také pietní místnost připomínající jména a životní příběhy všech padlých československých válečných letců. Nechybí originál letounu Messerschmitt ME-109, který havaroval v dubnu 1945 na jihu Čech. Trosky letounu B-24 Liberator, v němž zahynula osmičlenná posádka bombardovací perutě. Nechybí ani fragmenty vojenských letadel MiG-15 a MiG-19 a Su-7. V projekčním sále pro 60 lidí se promítají historické i současné dokumentární filmy s leteckou tematikou.

Oficiální stránky města Deštná (klikněte na odkaz). Více o provaznickém muzeu. Oficiální stránky leteckého muzea v Deštné.