Hrad a zámek Jindřichův Hradec

Středověký hrad a zámek Jindřichův Hradec

Původně gotický hrad se nalézá na skalnatém ostrohu mezi řekou Nežárkou a Hamerským potokem. Byl založen ve 13. století Jindřichem z Nového Hradce. Hradní sídlo v roce 1602 přešlo z vlastnictví pánů z Hradce do rukou šlechtického rodu Slavatů. Rod Slavatů pak vystřídali Černínové z Chudenic. Později byl celý komplex přebudován na renesanční zámek v 16. století. Hrad sloužil během třicetileté války jako vojenská nemocnice. V roce 1773 vyhořel. Při tomto požáru došlo k poškození velké části zámku a k jeho následné rekonstrukci. V roce 1950 byl zámek prohlášen za památkovou rezervaci. V letech 1976 – 1993 prošel hrad a zámek generální opravou a postupně byl celý zpřístupněn veřejnosti.

Roku 1996 byl prohlášen za národní kulturní památku a zpřístupněn veřejnosti. První, co vás zaujme je pozoruhodný kruhový pavilon (Rondel) stojící v zahradě. Nádvoří tvoří Jáchymovo stavení, Gotický palác a Černá věž. Černá věž sloužila ve 13. století jako hladomorna. Její výška je více jak 32 m a stěny dosahují tloušťky až 3,5 m. V jejím sousedství stojí Červená věž (Menhartova). Každoročně se v prostorách zámku konají divadelní představení, koncerty a dalšími akce, které z něj vytvářejí i pro současnost významné kulturně společenské centrum.

Více o zámku v Jindřichově Hradci

V Jindřichově Hradci stojí za to strávit celý den. Výbornou kávu si dejte v kavárně a pražírně Koloniál, kterou provozují Jindřichohradecké úzkokolejky, projděte se kolem místa, kudy prochází 15. poledník a načerpejte energii u zpívající fontány sv. Floriána. A nezapomeňte na Krýzovy jesličky.